Przyjemnie jest mieszkać w czystym domu. Mieszkanie powinno sprzątać się przynajmniej raz w tygodniu. Oprócz wycierania kurzy, polerowania mebli, mycia okien, do standardowych czynności porządkowych należy mycie podłóg. To właśnie podłoga brudzi się najszybciej. Gdy nawierzchnia, po której chodzimy, jest czysta i błyszcząca, wnętrze od razu wydaje się jaśniejsze, a nasze samopoczucie ulega poprawie. Pierwszym krokiem do usunięcia zanieczyszczeń jest zamiatanie lub odkurzanie podłóg. Następnie należy użyć odpowiedniego środku czyszczącego.

Preparaty dobrane do rodzaju podłogi

Odkurzanie podłogi nie wystarcza. Dodatkowo należy zastosować produkt myjący, który dokładniej usunie z niej zabrudzenia. Powinien być on przeznaczony do określonego rodzaju podłoża, a tych jest bardzo wiele. Możemy mieć bowiem do czynienia z podłogą drewnianą, lakierowaną, woskowaną, czy ceramiczną. Tego typu preparaty możemy kupić w sklepie budowlanym, supermarkecie lub hurtowni z chemią gospodarczą.

Miotła, czy odkurzacz?

Gdy podłogę tworzą panele, zaleca się ich zamiatanie szczotką z miękkim włosiem (twarde mogłoby zostawić na deskach rysy). Przy tej czynności można się nieźle zmęczyć. Część osób wybiera więc odkurzacz. Doskonale sprawdza się on na starym parkiecie – kurz, brud i pył zalegają w szczelinach, powietrze ssące skutecznie je usuwa. Zarówno jednak o panele, jak i o parkiet należy dbać i dołożyć wszelkich starań, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia. Wybierając odkurzacz, zwróćmy uwagę na jego końcówkę, która powinna zawierać szczotkę. W ten sposób nie porysuje się podłogi.

Dobry płyn do mycia podłóg

Po wstępnym uprzątnięciu podłogi i przygotowania jej pod zastosowanie kolejnego środka przechodzimy do rozcieńczania płynu do mycia podłóg. Każda hurtownia z chemią gospodarczą oferuje dobrej jakości produkty (które są nawet nieco tańsze niż w stacjonarnych sklepach). Dzięki temu kurz nie osiada zbyt szybko, a podłoga dłużej utrzymana jest w czystości. Warto wybrać również taki płyn, który wydziela przyjemny zapach. Podczas porządków rozniesie się on po całym domu.